Thursday, February 25, 2010

ZOI 2010, pregled 13. dana

Švedjani i Norvežani osvojili su nove medalje u skijaškom trčanju. U štafeti muškaraca 4x10 km, uspešniji su bili Švedjani. Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren i Marcus Hellner bili su u vrhu od samog starta i na kraju ostvarili ubedljivu pobedu. Norvežani su bili šesti posle treće izmene, ali je Petter Northug bio sjajan u poslednjih 10 km, prestigao je četvoricu takmičara i doneo svojoj zemlji srebro. Razlika izmedju Švedske i Norveške bila je 15.9 sekundi. Najprijatnije iznenadjenje bili su Česi, kojima je samo 0.6 sekundi nedostajalo do drugog mesta. Francuzi su posustali u samom finišu, pa su morali da se zadovolje četvrtom pozicijom. Potpuno su razočarali Italijani, koji su pre 4 godine postali olimpijski šampioni, a sada su završili na 9. mestu.

Kanadjanke su ostvarile dvostruku pobedu u bobu. Posle četiri vožnje, Kaillie Humphries i Heather Moyse nadmašile su Helen Upperton i Shelley-Ann Brown za 0.85 sekundi, dok je i bronza ostala na severnoameričkom kontinentu, jer su treće bile Erin Pac i Elana Meyers iz SAD (+1.12). Amerikanke su i posle treće vožnje bile na drugoj poziciji, ali su u poslednjoj vožnji bile loše i pale za jedno mesto. Razočarale su Nemice, olimpijska šampionka iz 2006. Sandra Kiriasis bila je 4, Cathleen Martini je diskvalifikovana, kao i svetske šampionke iz Velike Britanije, Nicole Minichiello i Gillian Cooke, koje su pale u trećoj vožnji i nisu ni startovale u poslednjoj.

U brzom klizanju u ženskoj konkurenciji, Martina Sáblíková osvojila je i treću medalju u Vancouveru. Posle zlata na 3 000 m i bronze na 1 500 m, 22-godišnja Čehinja pobedila je na 5 000 m. Samo 0.47 sekundi zaostala je godinu dana mladja Nemica Stephanie Beckert, koja je došla do druge srebrne medalje (bila je druga i na 3 000 m). Bronzu, sa 4.81 sekundi zaostatka, je osvojila 37-godišnja Kanadjanka Clara Hughes, koja je u istoj disciplini bila treća i 2002, a pobedila je 2006. Ljubimica domaće publike, koja je osvajala medalje i na letnjim OI u biciklizmu, je tako na najbolji mogući način završila sportsku karijeru.

Iznenadjenje u short tracku. Doduše, Južna Koreja, koja je branila titulu u štafeti žena na 3 000 m, završila je na prvom mestu u finalu, ali je diskvalifikovana. Zanimljivo, odluku je doneo isti sudija koji je pre osam godina u Salt Lake Cityju diskvalifikovao Južnokorejca Kim Dong-Sunga i dao pobedu Amerikancu Apolo Anton Ohnou. Ovog puta je američka štafeta, zahvaljujući diskvalifikaciji Južne Koreje, osvojila bronzu, a profitirale su i Kanadjanke (srebrna medalja), kao i nove šampionke - Kineskinje. Zlato za Kinu osvojile su Sun Linlin, Wang Meng, Zhang Hui i Zhou Yang.

U disciplini aerials u ženskoj konkurenciji, u skijanju slobodnim stilom, zlatnu medalju osvojila je Lydia Lassila iz Australije. Ona je u finalu sakupila 214.74 poena (106.25 u prvom skoku + 108.49 u drugom skoku). Drugo i treće mesto zauzele su Kineskinje Li Nina i Guo Xinxin, koje su sakupile 207.23 odnosno 205.22. Još jedna Kineskinja, Xu Mengtao, vodila je posle prve serije (sa 108.74 poena), ali je za drugi skok dobila samo 82.87 poena, pa je morala da se zadovolji 6. mestom. Evelyne Leu iz Švajcarske, olimpijska šampionka 2006, nije se ni plasirala u finale.

U velikom derbiju 1/4 finala hokejaškog turnira, Kanada je deklasirala Rusiju 7:3 (4:1, 3:2, 0:0). Finska je bila bolja od Češke 2:0 (0:0, 0:0, 2:0), dok je Slovačka iznenadila Švedsku 4:3 (0:0, 3:2, 1:1). U polufinale su se plasirale i SAD koje su pobedile Švajcarsku 2:0 (0:0, 0:0, 2:0). U petak u polufinalu igraće SAD - Finska i Kanada - Slovačka.